لزوم انجام ماموگرافی بعد از یائسگی

۱ min read
mamography in women

یکی از سوالاتی که ممکن است در بین خانم ها مطرح باشد، این است که آیا در خانم ها انجام ماموگرافی بعد از یائسگی نیز ضرورت دارد؟

جواب این سوال، مثبت است.

حدود دو مورد از سه مورد سرطان پستان تهاجمی، در زنان ۵۵ ساله یا بالاتر دیده می شود. بنابراین افزایش سن به معنی حذف چکاب های منظم مربوط به سلامت پستان نیست. در واقع از آنجا که با افزایش سن، خطر ابتلا به سرطان پستان افزایش می یابد، انجام ماموگرافی بعد از یائسگی ضروری می باشد و حتی به شدت توصیه می گردد.

در واقع از سن ۴۰ سالگی معمولا یک ماموگرافی پایه انجام می شود. در صورت نبود مشکل، ماموگرافی هر دو سال تکرار می شود اما در صورت وجود خطر، ماموگرافی سالانه بایستی تکرار شود.

نکته: در صورت ابتلای یکی از نزدیکان درجه یک خانواده به سرطان پستان، انجام ماموگرافی از ۵ سال زودتر توصیه می شود.

mamographyh in women

انجمن سرطان آمریکا توصیه می کند زنان در سنین ۴۰ تا ۴۴ سالگی، در صورت تمایل، سالانه تست غربالگری ماموگرافی را انجام دهند. اما انجام ماموگرافی در سن ۴۵ تا ۵۴ به صورت سالانه ضروری است. همچنین زنان ۵۵ سال و بالاتر باید هر ۱ تا ۲ سال یک بار، ماموگرافی را ادامه دهند. به علاوه، این انجمن پیشنهاد می کند که تمامی زنان از سن ۲۰ سالگی برنامه معاینه پستان توسط خود را آغاز نمایند.

توصیه تیم تحقیقاتی KnowCancer این است که خانم ها با توجه به افزایش خطر سرطان پستان با افزایش سن، انجام ماموگرافی بعد از یائسگی را جدی بگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *