سرایت سرطان به بقیه قسمت های بدن چگونه است؟

۱ min read
How Do Cancer Cells Spread

سرایت سرطان به بقیه قسمت های بدن می تواند منجر به تومور های ثانویه یا متاستاز شود. اما این امر چگونه اتفاق می افتد؟

به نقطه شروع سرطان، محل اولیه یا سرطان اولیه گفته می شود. سلول های سرطانی می توانند از محل اولیه جدا شده و در سایر قسمت های بدن پخش شوند. این امر سبب سرایت سرطان در بخش های مختلف بدن می شود.

این سلول های فراری می توانند از طریق جریان خون و سیستم لنفاوی به قسمتهای دیگر بدن منتقل شده، رشد کنند و تومور های دیگری تشکیل دهند که به عنوان تومور های ثانویه یا متاستاز شناخته می شوند.

 How Do Cancer Cells Spread

نقش سرایت سرطان بر فرآیند نام گذاری تومورها

سرطان ها براساس مکانی که در ابتدا شروع به رشد کرده اند نام گذاری می شوند. برای مثال اگر فردی سرطان روده دارد که به کبدش منتشر شده، به عنوان سرطان روده با متاستاز کبد شناخته می شود. دقت کنید که این سلولها درواقع همان سلول های سرطانی روده هستند که در کبد رشد کرده اند و سلول های کبدی نیستند که سرطانی شده اند بنابراین به آنها سلولهای سرطانی کبد نمی گوییم.

در فرآیند سرایت سرطان یا انتشار آن، می بایست بعضی از سلول ها از سرطان اولیه جدا شده و به قسمت های دیگر بدن بروند و در آنجا شروع به رشد کنند. این نشانگر این حقیقت است که نه تنها سلول های سرطانی مثل سلول های عادی بدن به هم نمی چسبند، این سلول ها ممکن است موادی تولید کنند که آنها را تحریک میکند‌ تا حرکت کنند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *